Aktuality v DPH & EET – Aktualizace

10.10.2019

Přinášíme Vám aktuality z oblasti DPH & EET a každý měsíc tento stručný souhrn nejzásadnějších novinek budeme aktualizovat.

Přehled témat:

Díl 2. Vysvětlivky Evropské komise ke QUICK FIXES (opatření rychlé reakce v DPH pro obchodování se zbožím v rámci EU) od 1. 1. 2020, informace k off-line režimu vykazování EET od 1. 5. 2020 a upozornění na končící platnost certifikátů pro komunikaci pokladních systémů s FÚ, které byly vygenerované před třemi lety při první vlně EET

Draft vysvětlivek ke QUICK FIXES

Evropská komise vydala návrh vysvětlivek ve vztahu k tzv. QUICK FIXES – česky nejčastěji jako opatřením rychlé nápravy či rychlé záplaty. Opatření rychlé nápravy mají za cíl sjednotit pravidla pro B2B obchody se zbožím v rámci EU. Pravidla vyplývající z již platné směrnice Rady EU č. 2018/1910 a prováděcího nařízení Rady EU č. 2018/1912 by měly být do českého zákona o DPH implementovány od 1. 1. 2020. V případě, že se implementace nestihne, bude platit přímý účinek novelizovaných předpisů EU. Nejvýznamnější změny oproti současné úpravě v ČR budou:

Více o QUICK FIXES se dozvíte v tomto článku nebo na následujících seminářích ve dnech 14/11/2019 (FORUM), 10/12/2019 (FORUM) a 19/12/2019 (VOX).

EET v off-line režimu

Finanční správa vydala informaci, kde detailně popisuje možnost využívání tzv. off-line režimu od 1. 5. 2020. Fyzické osoby a vybrané právnické osoby (ve zdravotnictví), které splní zákonem stanovené podmínky, tj. neplátce DPH s hotovostními tržbami za čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí do 600 tis. Kč a s max. 2 zaměstnanci, budou moci požádat finanční úřad o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu, kdy nemusí disponovat pokladním zařízením, tiskárnou ani stálým připojením k internetu. Evidenční povinnost bude možno plnit „papírově“ prostřednictvím bloku účtenek a oznámení o tržbách.

Pozor na platnost pokladních certifikátů pro EET

Finanční správa ve svém článku upozornila, že v listopadu vyprší platnost u 38 tisíc pokladních certifikátů pro zařízení EET poplatníkům, kteří si certifikát vygenerovali v počátcích EET, tedy na konci roku 2016. Webová aplikace EET na stránkách Finanční správy umožňuje ověřit dobu platnosti pokladního certifikátu a využít službu upozornění na konec jeho platnosti.

Díl 1. Změny v DPH účinné od 1. 10. 2019 (zaokrouhlování a výpočet DPH shora + nový formulář kontrolního hlášení), BREXIT, účinnost novely EET pro téměř všechny zbývající činnosti, informace GFŘ ČR

NOVINKY OD 1. 10. 2019

EET – ÚČINNOST 3. & 4. FÁZE

I přes brzký podpis prezidenta byla novela zákona o EET zveřejněna ve Sbírce listin ČR až v říjnu 2019. Z toho vyplývá, že povinné zahájení vykazování EET pro téměř všechny zbylé činnosti nastane od 1. 5. 2020.

BREXIT

Připravili jsme samostatný přehled důležitých upozornění souvisejících s DPH v případě tvrdého Brexitu. V případě Brexitu s dohodou by mělo následovat přechodné období nejméně do konce roku 2020.

INFORMACE GFŘ ČR (DUBEN-ZÁŘÍ)

 
Další články autora Petr Linx© 2019 Moore Stephens. Všechna práva vyhrazena. Mapa stránek Politika ochrany soukromí Design by aboutblank - creative web design