Finanční úřad tvrdí, že ručím za nezaplacenou DPH. Co se s tím dá dělat?

23.10.2019

Předně, ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty není nikterak novou zbraní v rukách správců daně, nicméně s ohledem na svá specifika se nejedná o příliš využívaný nástroj. O to větší nejistotu, jak správně postupovat, však může u daňového subjektu způsobit jeho uplatnění.

Podstata ručení

Ručení za nezaplacenou daň vzniká na základě ručitelské výzvy, kterou vydá správce daně. V ručitelské výzvě je specifikován subjekt a daň, za jejíž nezaplacení daňový subjekt ručí. Ve výzvě je taktéž stanovená lhůta, kterou má daňový subjekt k dispozici, aby dobrovolně uhradil ve výzvě vyčíslenou nezaplacenou daň. Situace, kdy se daňový subjekt může stát ručitelem za nezaplacenou daň, stanovuje zákon o DPH. Na první pohled se právní úprava ručení za nezaplacenou DPH podle § 109 zákona o DPH může zdát jako poměrně jednoduchá záležitost, nicméně zdání často klame.

Věděli jste tak například, že:

V případě, že toto všechno víte, blahopřeji Vám, jste velmi uvědomělí a Váš správce daně to s Vámi nebude mít v případě ručení za DPH vůbec jednoduché. Pokud si však nejste úplně jistí, v jakých případech můžete ručit za zaplacení DPH za svého dodavatele, nebo jste už dokonce v hledáčku svého správce daně a nevíte přesně, jak postupovat dál, neváhejte nás kontaktovat. Jsme připraveni Vám pomoci.
Další články autora Lukáš Toman

© 2019 Moore Stephens. Všechna práva vyhrazena. Mapa stránek Politika ochrany soukromí Design by aboutblank - creative web design