SONIA nahradí LIBORa

13.9.2019

Referenční sazba LIBOR (London Inter-bank Offered Rate) bude od roku 2021 nahrazena benchmarkovou sazbou známou jako SONIA (Sterling Overnight Index Average).  Je to zřejmě důsledek skandálu z roku 2012, kdy se zjistilo, že banky namísto skutečných sazeb, které platily nebo by očekávaly, že zaplatí za půjčky od jiných bank, předkládaly sazby záměrně nadhodnocené nebo podhodnocené s cílem dosažení zisku ze svých obchodů.

Tento přechod by mohl pro průmysl znamenat obrovské náklady. LIBOR je základním kamenem dnešního finančního systému, s více než 240 biliony dolarů v globálních finančních produktech, které jej používají jako referenční sazbu, a odklon od něj bude mít dopad na značné množství bankovních ale i nebankových produktů, které jsou na něj navázané.

SONIA je indexem, který sleduje sazby aktuálních jednodenních dohod o financování na velkoobchodních peněžních trzích a na rozdíl od LIBORa se nespoléhá na zadavatele.

Klientům doporučujeme zmapovat finanční obchody, které jsou navázané na referenční sazbu LIBOR a v případě, že budou platné i po roce 2021, vstoupit do jednání s protistranou o změně na SONIA případně na jinou referenční sazbu.
Další články autora Stanislav Štípek

© 2019 Moore Stephens. Všechna práva vyhrazena. Mapa stránek Politika ochrany soukromí Design by aboutblank - creative web design